Chór parafialny w Bierutowie

obchodzi jubileusz 35-lecia działalności

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - 20 listopada 2016 roku Chór Parafialny w Bierutowie obchodzić będzie 35-lecie swojej działalności.

O godzinie 9.00 w Kościele św. Katarzyny odprawiona zostanie uroczysta Msza św. dziękczynno – błagalna za otrzymane łaski i o potrzebne dalsze błogosławieństwo Boże dla chórzystów i ich rodzin oraz o wieczne obcowanie zmarłych chórzystów z Bogiem w Domu Ojca.

O godzinie 17.00 chór zaprasza parafian do Kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na jubileuszowy koncert. Po koncercie członkowie chóru i zaproszeni goście będą uczestniczyć w okolicznościowym spotkaniu w stołówce Gimnazjum przy ulicy Kolejowej.

W działalności Chóru Parafialnego w  ostatnich latach udział brały następujące osoby: Ewa Balawejder, Elżbieta i Kazimierz Bardowie, Maria Bielecka, Urszula Czerwińska, Stanisława Graf, Henryka i Władysław Gustowie, Irena Jagiełło, Teresa Jarząbek, Lucjan Jerczyński, Elżbieta i Władysław Królowie, Liliana i Bogusław  Kutkowie, Maria Kuźniarz, Alicja Łyszczarz, Maria Maciaszczyk, Stanisława Maciaszczyk, Urszula  i Janusz Misterkiewiczowie, Janina Paździor, Weronika Przybył, Henryk Szablowski, Barbara Sekuła, Renata i Bogdan Smolarczykowie, Kazimiera Stalica,  Edward Starachowski, Genowefa Studzińska, Elżbieta Sulikowska, Barbara Wilk, Helena i Andrzej Wojtkowiakowie, Sebastian Wolny, Jan Wołkowicz, Teresa Woźniak, Witold Wysocki, Teresa Zamiara, Grażyna Zbryk, Urszula Zgorzelska, Zdzisława Ziółkowska i Kazimierz Żuberek.

Chórowi Parafialnemu życzymy następnych jubileuszy w dobrym zdrowiu i kondycji.

Historia chóru parafialnego

Tradycja śpiewów chóralnych w naszej parafii sięga końca lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Gdy proboszczem był ks. Kubrycht, ówczesny organista pan Czesław Szemet założył pierwszy chór parafialny.

Następny chór prowadził pod koniec lat pięćdziesiątych, za czasów ks. Edwarda Skotnickiego organista Stanisław Oleniecki, który przyjeżdżał z Bukowia. Wtedy członkami chóru byli: Kazimiera Kozłowska, Anna Kozica, Ewa Podsiadło i jej mama, Krystyna Kwiecień , Jadwiga Nowatkowska, Czesław Bernacki, Janina Hepfler, Ryszarda Popko, Krystyna Biała, Neonila Zwarycz, , Weronika Przybył, Julia Chabło , Marysia Słomka.

Kolejny chór, którego dyrygentem był  Kazimierz Oleniecki powstał, gdy do grupy wokalnej dziewcząt: Ewy Żuberek, Beaty Lubojańskiej, Renaty Lubojańskiej, Elżbiety Heinz, Jolanty Walas, Ewy Czyż, Urszuli Pokory, Ewy Gusty, Stefanii Mąkosy, Agnieszki Radzioch, Elżbiety Rzadkowskiej, Maryli Stokowskiej, Ewy Rabiegi, Krystyny Romaniuk, Renaty Reźnej, Doroty Bryckiej, Barbary Bryckiej, Ireny Pielki, Urszuli Lidke,  Małgorzaty Kownackiej, Renaty Zganiacz, Doroty Fijoł, Renaty Skoczylas, Edyty Pinkosz, Barbary Pindel, Beaty Ziółkowskiej i Lidii Boral dołączyli w latach osiemdziesiątych mężczyźni i kobiety, aby przygotować pieśni na poświęcenie oddanego parafii kościoła św. Katarzyny.

Na przestrzeni lat, od 1982 roku członkami chóru były następujące osoby: Władysław Batiożko, Maria Bielecka, Czesław Bernacki, Duda Irena, Henryka i Władysław Gusta, Jarząbek Teresa, Lucjan Jerczyński, Halina Kaczyńska, Sylwestra Kowalska, Elżbieta i Władysław Król, Danuta Kutek, Dorota Łazarska, Maria Maciaszczyk, Stanisława Maciaszczyk, Janusz Misterkiewicz, Małgorzata i Maryna Olenieckie,  Janina Paździor, Irena Pietruszka, Urszula Płachta, Weronika Przybył, Ewa Rozwód, Edward Starachowski, Krystyna Suchodolska, Dorota i Małgorzata Szpyrka, Władysław Śmigielski, Jolanta Walas, Andrzej, Helena i Jan Wojtkowiak, Witold Wysocki, Ewa Zamojska, Ewa Żuberek  i jej ojciec Kazimierz, Zdzisława Ziółkowska, Małgorzata Juncewicz, Kazimiera Stalica, Elżbieta Sulikowska, Adrianna Kłosowska, Renata i Bogdan Smolarczyk, Mirosław Janus, Zdzisław Sędkowski.

Po nagłej śmierci Kazimierza Olenieckiego w dniu 13.04.86, został organistą i dyrygował chórem  Andrzej Wojtkowiak, potem krótko Grzegorz Michalak.

Ostatnio przez ponad 20 lat chór prowadzi znów Andrzej Wojtkowiak, a  członkami chóru dziś są:  Henryka i Władysław Gusta, Urszula i Janusz Misterkiewicz, Elżbieta i Władysław Król, Helena i Andrzej Wojtkowiak, Stanisława Maciaszczyk, Alicja Łyszczarz, Elżbieta Bardo, Jadwiga Kisiel, Urszula Czerwińska, Maria Bielecka, Witold Wysocki, Edward Starachowski, Barbara Sekuła, Teresa Woźniak, Zdzisława Ziółkowska, Maria Cegła, Stanisława Graf, Urszula Zgorzelska, Maria Kuźniarz, Teresa Jarząbek, Lucjan Jerczyński, Weronika Przybył, Elżbieta Sulikowska, Kazimierz Żuberek.

Pani Weronka  Przybył bardzo lubi śpiewać, zaczęła należeć do chóru gdy miała 14 lat i powstał pierwszy parafialny chór. Dziś jako jedyna z naszego grona śpiewa w każdym następnym chórze parafialnym.

Jesienią 2012 roku po apelach proboszcza parafii księdza kanonika Ryszarda Znamirowskiego i działaniach  podjętych przez samych chórzystów do chóru przybyło kilka osób, które chętnie uczestniczą w zajęciach chórowych. Aktualnie w chórze śpiewają panie i panowie: Elżbieta  Bardo, Maria Bielecka, Urszula Czerwińska, Stanisława Graf, Henryka i Władysław Gustowie, Teresa Jarząbek, Lucjan Jerczyński, Elżbieta i Władysław Król, Lidia Kutek, Maria Kuźniarz, Alicja Łyszczarz, Stanisława Maciaszczyk, Urszula i Janusz Misterkiewiczowie, Weronika Przybył, Barbara Sekuła, Edward Starachowski, Genowefa Studzińska, Elżbieta Sulikowska, Barbara Wilk, Helena i Andrzej Wojtkowiakowie, Sebastian Wolny, Teresa Woźniak, Witold Wysocki, Teresa Zamiara, Grażyna Zbryk, Urszula Zgorzelska, Zdzisława Ziółkowska i Kazimierz Żuberek. Kilka z tych osób śpiewa w chórze od samego początku.

Chórzyści serdecznie zapraszają do swego grona osoby, które umieją i lubią śpiewać, by  śpiewając na chwałę Bożą  przyczyniać się do ubogacania nabożeństw i uroczystości kościelnych!

01-Chór 02-Chor_stary 03-Imprezy
04-U_Ojca 05-Wyjazdy 06-35-lecie