Zespół DEESIS

"Niepojęta Trójca" to tytuł śpiewnika tych, którzy w sposób profesjonalny zajmują się pieśnią liturgiczną i swym śpiewem ukazują, że Ten, który Jest niepojęty, jednocześnie Jest bliski każdemu sercu.
Z tego śpiewnika korzysta również zespół Deesis, kolejny już rok działający przy Parafii pod wezwaniem św. Józefa w Bierutowie, który stara się służyć swymi występami podczas niedzielnych mszy świętych, uroczystości kościelnych, lub też ubarwiać śpiewem śluby.
Na przestrzeni lat zmieniał się skład zespołu, jednak niezmienny pozostał jego trzon, który stanowią; Matylda Członkowska (absolwentka Wrocławskiego Wokalnego Studium Eucharystycznego) oraz Roman Członkowski, dbający o to, by poziom śpiewu wykonawców był jak najlepszy. Tak więc próby nie są tylko przyjemnym spotkaniem członków grupy, ale przede wszystkim pracą nad harmonijnym brzmieniem, dźwiękiem, wokalem, intonacją, dykcją i interpretacją niezwykłych teksów pieśni religijnych, bo czyż słowa: "Niech mnie strzeże Twa Święta Krew, niech mnie chroni Twe Święte Ciało (...)" można wypowiedzieć, a tym bardziej wyśpiewać byle jak, bez zastanowienia i wreszcie kontemplacji? Tak więc istotą pracy Deesis jest śpiew, który może pomóc w modlitwie słuchaczom, wiernym.
A nie jest to zadanie proste... Dlatego zespół stara się uczestniczyć w warsztatach muzycznych, które są organizowane w różnym czasie na terenie całego kraju, kształcąc i wzbogacając warsztat muzyczno-wokalny, gdyż każde spotkanie obfituje w możliwość kontaktu ze współczesnymi kompozytorami utworów eucharystycznych oraz profesjonalnymi instruktorami śpiewu, którzy swą niezwykłą osobowością sprawiają iż warsztaty stają się nie tylko nauką śpiewu, ale również strawą duchową, czasem prawdziwymi rekolekcjami.
Takim właśnie duchem przepełniona jest praca zespołu Deesis, która wielokrotnie została bardzo wysoko oceniona przez jury na wielu przeglądach i festiwalach, w których zespół miał okazję uczestniczyć. Miejsca, w któych można było nas do tej pory zobaczyć i przede wszystkim posłuchać, to:
  • Brzeg - Festiwal Piosenki Religijnej Corda-Cordi oraz Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Brzegu
  • Lądek Zdrój - Przegląd Piosenki Pielgrzymkowej (niestety już nie jest organizowany)
  • Ząbkowice Śląskie - Przegląd Kolęd i Pastorałek (niestety już nie jest organizowany)
  • Dobroszyce -
  • Wilkszyn - Przegląd Zespołów Wokalnych
Zespół nagrał dwie płyty: "Usłysz Panie" oraz "Zaśpiewajmy kolędę", co stanowi niewątpliwe bogactwo doświadczeń zespołu.
Obecny skład Grupy Wokalnej Deesis:
  • Matylda Członkowska
  • Roman Członkowski